BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kokia nemokamo vartotojui interneto projekto perspektyva?

Šį kartą kviečiu padiskutuoti apie nemokamų projektų perspektyvas. Interneto bendruomenė visuomet skyla į dvi dalis: vieni teigia, kad internete viskas turėtų būti nemokama, kita, kur kas mažesnė dalis supranta, kad kokybės už dyką dažniausiai neįsigysi. Su verslininkais panašiai – vieni galvoja, kad nemokamas modelis pasiteisins, kad galima gyventi iš reklamos, kiti vis dažniau grįžta prie minties, kad vien iš reklamos rimti projektai išgyventi negali.

Šiame įraše, daugiausia dėmesio skirdamas „Facebook“ pamėginsiu paanalizuoti ir pažvelgti į nemokamo vartotojui projekto evoliuciją ir, be abejo, padaryti išvadas, kurios, neabejotinai bus diskutuotinos.

„Facebook“ Lietuvoje pirmiausia sužibėjo todėl, kad dėl jo privalumų užsienyje jis tapo itin populiariu. Lietuviai, kurie domisi technologijomis ir dažnai esantys tam tikrais pionieriais visoje erdvėje puolė prie „Facebook“. Maža to, kad puolė patys, jie ir kitus paskui save tempė – rašė apie tai savo tinklaraščiuose, kūrė sąlyginai kokybišką, pradinį to paties „Facebook“ turinį (dalinosi tik įdomiomis nuorodomis ar pastebėjimais). Kitaip tariant, šie nuolatiniai pionieriai kėlė „šurmulį“. „Facebook“ Lietuvoje ėmė populiarėti, tapo masiškesniu produktu ir šiuo metu yra išties galingas darinys.

Pirmiausia užsienyje, o vėliau Lietuvoje įvairūs agentai ėmė tuo naudotis (agentai, tai man čia tie, kurie nelyg siurblius ar muilą vaikšto ir kiša) – „Facebook“ ėmė kurtis begalės grupių, reklaminių puslapių ir visa tai tapo nekontroliuojama – „piarščikai“ nors ir matydami ganėtinai mažą tokios reklamos efektyvumą vis tiek netingi kurti „fake“ profilių, kurie reklamuoja jų pirminį ar „Facebook“ puslapį arba grupę.

„Facebook‘ui“ tapus masiniu produktu, jo privalumai pradėjo naikinti jį iš vidaus – minėtos grupės, kvaili testai ir žaidimai bei begalė idiotų vis dar manančių, kad prisijungus prie grupės jie gali gauti galimybę žiūrėti kam jie įdomus arba nemokamus marškinėlius, o gal net „Čili“ picą. Maža to, daugybė tokių veikėjų ne tik kvaili, bet ir nesibodi apie savo kvailumą trimituoti aplinkiniams, t.y. tiems, kas esti jų draugų sąraše. Tie kas kuria tikslo siekiančias grupes, dėl savo nesugebėjimo mąstyt, džiaugiasi: „štai kiek apie mūsų produktą“ sužinojo, - savo išradingumu ir išmanymu reklamoje džiaugias tokio plauko „PR`sčikai“, tačiau jie nesuvokia, kad į jų sukurtą reklaminę grupę stoja netikslinė auditorija, kuri įstojo tik dėl veiksmo, o tiems kam nereikėjo kokios naujos „e“ parduotuvės paslaugų, vargu bau ar po pusmečio, kai jau reikės naujo laptopo, ją prisimins…

Vis didėjant šlamšto tokiame tinkle atsiranda natūrali žmonių reakcija – jie pradeda nebesinaudoti tokiu tinklu ar puslapiu. Taip visų nemėgtas one.lt lankytojus pradėjo prarasti tuomet, kai jaunuomenė ten pradėjo dėti itin „stilingas“ nuotraukas, keistis įvertinimais ir t.t.. Žmonės bėgo iš ten kritikuodami one.lt vartotojų jauną amžių, daugybę šlamšto ir apmokamas paslaugas. „Facebook“ tuo atžvilgiu tarsi buvo pranašesnis, tačiau visi jo privalumai jau sunyko – atėjusi masė, išpopuliarėjus produktui atnešė savo – viskas nemokamai, bet skaitykit kas ko pasiekė „Mafia Wars“, „Farmwile“, žvilgterėkit į šaunias „Publicum“ pagamintas reklamas, užmeskite akį į naujausią „Omnitel“ reklamą, prisijunkite prie ekologiškos parduotuvės pirkėjų grupės ir matykit, kaip jūsų kažkada klasioku buvęs asmuo kaunas padėdamas rinkti Vilniui daugiau žmonių „Facebooke“ už Kauną. Faktas vienas – šis tinklas, greit evoliucionavo, bet greit ir degradavo, tapdamas visiška mėšlo krūva.

Spustelk ant schemos ir pamatysi pilną vaizdą

Spustelk ant schemos ir pamatysi pilną vaizdą

Ką atskleidžia ši, supaprastinta „Facebook“ evoliucijos Lietuvoje schema. Mano nuomone, ji demonstruoja, kad taip vadinami „Web 2.0“ principai, bent jau Lietuvoje yra pasmerkti žlugimui. Pirmiausia todėl, kad suteikdami erdvę kurti patiems vartotojams ir tokiu būdu gaudami nemokamą turinį, projekto savininkai rizikuoja tuo, kad jo projektas pavirs šiukšlynu – taip atsitiko su dauguma diskusijų forumu, tuo pačiu one.lt, Facebook, Blake, Blogas.lt ir daugybe kitų panašių projektų. Sakoma: „įleisk kiaulę į bažnyčią, tai ir ant altoriaus prišiks“ - šią patarlę, daug neperfrazuojant, galima pritaikyti ir Lietuvos internetui – duodami staigų ir didelį lankytojų skaičių ir puslapių atvertimus, šie asmenys patys, nelyg termitai, ima naikinti projektą iš vidaus.

Antras dalykas - tai kas nemokama, turi būti labai atidžiai prižiūrima, nepriklausomai nuo to, koks tai projektas. Ar tai delfi.lt, kur šėlioja komentatoriai, ar „Facebook“ ar pagaliau tie patys nemokami pokerio turnyrai, kuriuose visi normalus pokerio principai yra paminami, nes „juk tai nieko nekainuoja“. Tam, kad išlaikyti nemokamą projektą jums reiks mesti pinigus į tai, kad jūsų projektas būtų tinkamai prižiūrimas, ar pajamų iš reklamos jums pakaks?

Trečias dalykas yra tai, kad vis garsiau yra šnekama apie nemokamų paslaugų vartotojams, kurias apmoka reklamdavys verslo modelio fiasko. Jeigu prie projekto nuoširdžiai dirba vienas arba keli žmonės, galbūt išgyventi galima, tačiau jei projekto pobūdis reikalauja formuoti didelę, profesionalią (dalinai profesionalią) komandą – negeneruojant papildomų pajamų šaltinių ar būdų išgyventi lokalioje rinkoje gali būti labai sudėtinga. Tai ką daro milžiniški projektai ir tai daro globaliai, nebūtinai turi reikšti to, jog toks modelis gali būti pritaikytas lokaliai ir tikrai ne guminei rinkai.

Patiko (5)

Rodyk draugams

Komentarai (35)

 1. Pijus:

  Pats fb taip pat ir siūlo įrankius filtruoti visą šlamštą įvairiais nustaymais, arba gelbėja tokie projektai kaip fbpurity ir panašiai.

 2. Aiste:

  Labai idomus straipsnis, Povilai

 3. mangis:

  duoda pashka ir picas, ir marshkinelius, ir net striukes za 150

 4. Eiyou:

  šiaip viską kas neįdomu filtruoji o su draugais nuotraukomis apsikeisti tai visai neblogas įrankis. Manau kad čia pasirinkai ne labai kokį pvz. lietuviški projektai tai taip tačiau tarptautinis fb turi ateitį

 5. neziniukas:

  kas nori slamsta gauti tas ir gauna, kas nenori viska filtruoja

 6. Tomas:

  Kaip jau ne vienas žmogus paminėjo, visą tą šlamštą galima filtruoti. Jeigu tarp tavo draugų pilna “idiotų”, jeigu nesugebi kartą spustelti pelės klavišo ant “Block Mafia Wars app.”, tai esi kaltas tu pats, o ne interneto platforma.
  Yra teisingų minčių, bet bendrai - prastas straipsnis.

 7. p:

  Aiste, nuoširdžiai? Jei taip - ačiū. Emigravai?
  Facebook`o gerbėjams (pijus, monge, neziniukas): man neįdomu - labai paprastas kontraargumentas - daugumoje naršyklių galima visiškai panaikinti grafiką, bet jei mes kalbame apie svetainės patogumą, mes turbūt nesakysim - žinoma, jūs viską galite išjungti. Monge, dėl gavimu - nebandžiau ir nebandysiu, bet galiu pasakyt, kad įkūrus grupę ir turint fake acc suvaidinti laimėtoją ir gavėją visiškai nesunku. Konkrečiai dėl Čili picos, man regis Čili picos logotipas ten net įdėtas kelių metų senumo - vargu bau ar jei tai būtų oficialus rinkodarininkų sprendimas jie padarytų tokį promacha.
  Tomui reikia atskiro įrašo, kadangi, kaip matau čia toks neva rimtesnis pavažiavimas: a) dėl filtravimo siūlau pažiūrėt ką atsakiau apie jį kitiems b) pas tave ir jų pilna, tik tu savo filtrais mėgini to nematyti, taip, kad neliūdėk, jog tavieji draugai drąsiai priskiriami tai pačiai kategorijai
  c) Dėl “straipsnio” kokybės - man tikrai malonu, kad vadinat straipsniais, bet iš tiesų jie toli gražu iki to netempia. Aš, kaip ir minėjau įrašo pradžioje - daugelis dalykų yra diskutuotina, tačiau man labai įdomu, kodėl vertini Tomai prastai.
  Asmeniškai aš pats į šį rašinį žiūriu kaip į teorinę konstrukciją, kuri galbūt gali papasakot apie tai, koks likimas gali (pabrėžiu) ištikti nemokamus vartotojams projektus Lietuvoje. Tai yra prielaidos, bet jei tu Tomai sakai, kad jos bendru požiūriu prastos, pateik argumentuotesnę nuomone, nes vienas iš šio rašinio tikslų ir yra paskatinti diskusiją. Jei sunku, galiu padėti:
  a) kodėl pirma prielaida neatitinka tikrovės?
  b) kodėl antra prielaida neatitinka tikrovės
  c) kodėl trečia prielaida neatitinka tikrovės.
  Jei kritikuoji patį rašymą, tau gali padėt tokie klausimai: kuo prastas rašinio stilius? kokių klaidų jame yra? kokios metaforos ar apibudinimai padaro tekstą nerišliu?

  Jeigu dar kas komentuos, noriu pabrėžti tai, kad “Facebook” tėra platforma, kuri padeda argumentuoti teiginius. Šioje vietoje galima naudoti tarkim ir one.lt (už litą kitą pasidarysit ir ten filtraciją..) arba tai, kas visiškai nebeaktualu - pvz diskusijos.lt, irc ir t.t.. Koncentruokitės į rimtesnę diskusiją, t.y. kokie gali būt nemokamo turinio projektų scenarijai, o ne į pvz koks facebook geras ar prastas, kad neleidžia pasirinkti spalvų.

 8. Aiste:

  Povilai, rimtai ;)
  Man patiko. Tik negaliu skirti dabar darbe laiko rimtesniam argumentavimui, bet suskaiciau idomiai.
  Ne, neemigravau. Pakeiciau aplinka. Greitai grisiu.

 9. Mei:

  Dovanas taip pat galima gauti, Ikea case’as, mes patys taip pat organizavome tokia akcija su prizais, ne uz milijona, bet jei prizas kainuoja keliasdesimt lt, tai tikrai ne tragedija ir nebutina zmogaus, kad suvaidintu.. Beto facebookas nuolat tobulinamas. Taip pat tai vieta, kuri padeda dazniau bendrauti, tapti artimesniais draugais su pazistamais, lanksciai organizuotis susitikumus didesneje kompanijoje ne virtualioje erdveje, nes ne visada priskambinesi, sms’insi. bet idomu zinoti, ka masto ir kiti zmones:)

 10. 831:

  Hmm idomiai mastai, aisku tokie saitai kaip Facebook , One.lt , Draugas.lt , visad tures problemu, man pvz One.lt blogai tuom jog ten daug ” fake ” ir visokiu tokiu “30y30″ , Draugas.lt man blogai del “reklamos” , Facebook’as man is visu siu triju geriau , aisku Facebook’as turi problemu kaip ir visad kaip

  http://www.forbes.com/2010/07/27/zuckerberg-billionaire-ceglia-technology-facebook-lawsuit.html

  aisku Facebook’as pasieke virsh 500 milijonu lankytoju… Aisku Facebook’as turi daug trukumu, nors naudojimui tinkamas

 11. This is really a very cool blog, thanks a lot for this! I’ve read a lot about this topic in the past and I agree with you.

 12. dirk35FAF7C1@fireden.net mack35FAF7C1@fireden.net Thanks for the fantastic work! Cool blog. There are several opinions on this topic and this blog states the problem extremely great.

 13. This is really a very fascinating post, thank you for sharing! There are numerous blogs on this topic but this one states exactly what I believe as well.

 14. I know this is really boring and you are skipping to the next comment, but I just wanted to throw you a big thanks - you cleared up some things for me!

 15. Outstanding post, you have pointed out some good points , I too conceive this s a very great website.

 16. You truly make it look so quick with your presentation but I realize that topic being really something that I believe I would in no way understand. It seems too complicated and incredibly broad for me. I’m looking forward for your future post, I will try to get the hang of it!

 17. You truly make it look so easy with your presentation but I find that topic being really a thing that I do think I might by no means understand. It seems too complicated and incredibly broad for me. I’m looking forward for your future post, I will try to get the hang of it!

 18. Just would like to express that post is exceptional. The quality in your article is simply spectacular and i can think you could be an expert on this field. Well with your permission permit myself to grab your rss feed to keep up to date with incoming article. Thanks a million and please keep up the outstanding work.

 19. Actions speak louder than words

 20. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 21. nice article thanks for the info very helpful

 22. Hey Boss - its a nice blog, just looking around some blogs, seems a pretty nice platform you are using. I’m currently using Wordpress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours as a trial run. Anything in particular you would recommend me about it?

 23. Good article. Looking forward to seeing you write more articles about this subject. Bloggers are not appreciated enough, thanks for the write-up.

 24. hello there and thanks to your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did then again expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the website many times prior to I could get it to load properly. I were wondering in case your web hosting is OK? Now not that I am complaining, however sluggish loading circumstances occasions will often have an effect on your placement in google and could harm your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and can glance out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you replace this again soon..

 25. I appreciated this After again. I wallow in visiting Your website While end users always content super article. ideal great writeup..I have on already bookmark things like this url. I believe I shall subscribe To The site feed also. an I currently own brand new droid x?? it is extremely sweet……

 26. very good article thanks for the info

 27. good quality post thanks

 28. Have you ever ever thought of including extra movies to your blog posts to maintain the readers extra entertained? I imply I simply learn through the entire article of yours and it was quite good however since I am extra of a visual learner,I discovered that to be extra helpful well let me know the way it turns out! I really like what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the nice works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your blog repeatedly for some newest post. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 29. Thank you for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to perform a little research about that. We got a very good book on that matter from our native library and most books the place not as influensive as your information. I am very glad to see such info which I was searching for a protracted time.This made very glad! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 30. I admit, I haven’t been with this webpage inside a long time nevertheless it was another joy to see It is this important topic and ignored by so many, even professionals. I thank you to help making people more alert to possible issues.Great stuff as usual.

 31. you are my inhalation , I have few blogs and infrequently run out from to post : (.

 32. Thank you for your whole hard work on this blog. Ellie takes pleasure in making time for investigation and it is easy to see why. We hear all about the lively way you give functional steps on the web blog and as well as cause participation from other people about this concept and our favorite girl is truly becoming educated a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. You are carrying out a great job.

 33. Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 34. Wonderful website. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks to your sweat!

Rašyti komentarą

Privaloteprisijungti, kad galėtumėte parašyti komentarą.