BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar žurnalistai vagia temas iš tinklaraštininkų?

Nucus.in nuotr.

Nucus.in nuotr.

Kol vyksta tikra ar menama kova tarp tradicinės žiniasklaidos ir tinklaraštininkų, pagalvojau, kad bent Lietuvoje, dėl įstatymų spragų, o taip pat menko įstatymų išmanymo ir/ar tingėjimo užsiimti kovomis, kurios sunku pasakyt kuo galėtų baigtis, tinklaraščiai ir jų autoriai (o gal net mažesni interneto projektai) tampa tam tikrais idėjų generatoriais dažnai nekūrybingiems ar sustabarėjusiems tradicinės žiniasklaidos atstovams, kurioje grandyje jie bedirbtų.

Tokį klausimą mane paskatino kelti tai, kad parašius apie elektroninių parduotuvių perspektyvą, po savaitės ar poros viename labai dideliame (Lietuvos mastu) leidinyje pasirodė straipsnis nagrinėjantis… taip – elektroninių parduotuvių perspektyvas. Kadangi plagijavimą ir ypač elektroninėje erdvėje įrodyti yra labai sunku, o aš tik paprastas bičas, kuriam toli iki darbo redakcijose, neįvardinsiu nei straipsnio nei leidinio, net neteigsiu, kad tai plagijavimas ar temos nugvelbimas, palikdamas visą tai netikėtam kūrybiniam atsitiktinumui. Tačiau, bet kokiu atveju, apie tai susimastyti išties vertą. Be to, kad tinklaraštis, kuris rašo apie politiką, sąsajų su savo publikuojamais įrašais ir vieno dienraščio straipsniais įžvelgė ir apie tai net parašė.

Kalbėkime paprastai – žurnalistui, kuris nėra reporteris (tai du skirtingi dalykai, nes žurnalistas faktiškai kuria, o reporteris yra siunčiamas, surenka esminę informaciją ir pagal tam tikrą šabloną ją pateikia (mano požiūriu)), reikia ne tik sėdėti, bet ir kažką parašyti. Tam, kad parašytum reikia surasti ne tik širdžiai mielą, tačiau aktualią temą, surinkti informaciją ir pagaliau tai aprašyti. Kur geriau rasi aktualijų jei ne dėl įvairių priežasčių rašomuose profesionalų ar pusiau profesionalų tinklaraščiuose? Labai paprastas pavyzdys – tinklaraštis startrash.lt rašo įvairius „pletkus“ iš savo šaltinių. Ir štai tą informacija neretai pasklinda ir po įvairias (ne tik interneto!!!!) žiniasklaidos priemones (kad ir pateikta informacija apie nevykusi Mildos (čia tokia neva „sexperte“) debiutą kine). „Žurnalistui“ nereikia nei turėti savų šaltinių, nei pačiam prisiimti atsakomybės, o tema „sugalvota“ ir priduota ir auditorijai įdomu ir vyr. redaktorius patenkintas. Taigi, „žurnalistams“ pradeda pakakti tik užsiprenumeruoti pakankamą tinklaraščių srautą ir jų „creatyviškumas“ – garantuotas…

Panaši situaciją ir su idėjų vagystėmis. Tarkime mažas projektas sugalvoja gerą rubriką ar paslaugą savo svetainei, o tai užmato koks gigantas (LT mastu) – giganto rinkodaros specialistai tik „pist“ ir pasiūlo (gal kiek patobulinę) tokios rubrikos, paslaugos galimybę vadovybei ir bet kokiu atveju laimi – net jei idėja atmetama, matomas „darbas“: žmogus dirba, galvoja, teikia pasiūlymus. Jei idėja praeina – visai puiku, ją patikrinus praktiškai, turint kur kas didesnius skaičius lankytojų ir laisvų pinigų, mažų projektų iš tokios idėjos uždirbami centai gali virsti pakankamai solidžiomis pajamomis ar bent ateities argumentams, kad tokių klaidų išvengtum. O kas įrodys, kurie pirmieji tai pradėjo? Ir jei net jie pradėjo pirmi – koks skirtumas? Kam įdomu, ką ten savo kieme krapštinėjo koks litas.lt, jei tokia rubrika atsirado delfi.lt? Mažesnieji, bet kokiu atveju pralaimi.

O esmė paprasta, kol kas Lietuvoje, be delfinas.lt atvejo, nei karto negirdėjau apie tai, kad kas nors būtų nubaustas už idėjų vagystes ar plagijavimą, taip pat kyla klausimas – kaip tokį plagijavimą įrodyti, o jei nuo tavo projekto kas nors ką nors nugvelbė ar pats kaip prieš tėvą visuomet gali sakyt, kad tai tavo originali ir unikali idėja ar realizavimas? Ar įmanoma pažaboti internete tai, kas realiame pasaulyje yra laikoma vagyste ir už tai baudžiama? Jei taip – kaip? Ar mes patys generuodami idėjas, nedėliojame mozaikų iš kitų projektų? Aš kol kas atsakymų į šiuos klausimus neturiu.

Aš laikausi nuomonės, kad tie, kurie gina taip vadinamus piratus, yra už laisvą turinio keitimąsi neturėtų kelti skandalų dėl panašaus pobūdžio vagysčių, galbūt tai labiau leidžia įsigilinti į tai, kaip jaučiasi „Microsoft“ ar kokia kita įmonė, jos programuotojai ar rašytojai, kurių darbai su plėtiniu .torrent atsiranda p2p tinkluose. Kita vertus, galima grįžti prie temos apie tinklaraščių perspektyvą – kam man rašyti tekstą, dalintis mintimis, jei žmogus žvilgterėjęs į tai, perrašys, perfrazuos, jo kalbą suredaguos ir jis už panašią veiklą bus tapšnojamas petin savo redaktoriaus ir už tai gaus algą, už kurią pilsis benziną, gers alų ir t.t., pagaliau kaupsis pensiją ? Kokia viso to prasmė? 100 lt. iš AdSenso? Ar pasitenkinimas, kad esi talentingesnis už ką nors kitą? Man rodos, kad tai yra per silpni argumentai. Ypač tiems, kas tinklaraščius mėgina rašyti profesionaliai (įrašų dažnumas, kokybė ir t.t.)

Patiko (2)

Rodyk draugams

Komentarai (41)

 1. idėja nėra nuosavybė teisiškai. štai todėl idėjos ir yra slepiamos, kol nebus įgyvendintos. o jau tada, priklausomai nuo įgyvendinimo, patentuojamos kaip materialus dalykas ir jo kopijuoti negalima.
  apie tai, beje, buvo kalbėta tinklaraštininkų (ne_konferencijoje “T*nklas” — http://tnklas.lt/?p=41

 2. Temas vagia/skolinasi ne tik iš tinklaraščių, bet ir iš socialinių forumų. Kartais dedamos forumo narių nuomonės - citatos, tačiau šaltinis sąmoningai nenurodomas. Pati esu ne kartą su tuo susidūrusi ir priimu kaip realybę, kurios kolkas nepakeisi. O kažką įrodynėti ir kt. - kova su vėjo malūnais.

 3. Jolantamek:

  Cituoti kitus tai ne plagijavimas, tai išminties rodiklis, kad esi apsiskaitęs

 4. Wow, this is very fun to read. Have you ever considered submitting articles to magazines?

 5. Nice one, there is actually some great facts on this post some of my subscribers may find this useful, will send them a link, many thanks.

 6. Thanks for posting.

 7. Keep functioning ,fantastic job!

 8. Hello. Great job. I did not anticipate this. This is a great story. Thanks!

 9. Great site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 10. Greet, but it would be better if in future you can share more about this subject. making good content.

 11. Hello. splendid job. I did not anticipate this. This is a excellent story. Thanks!

 12. Great work! keep the posts coming… i’ll keep reading them. Thanks

 13. The fact of the matter is, you are able either prove it or confute it, and regardless of what option you make it still wo n’t weigh.

 14. In searching for sites related to web hosting and specifically comparison hosting linux plan web, your site came up.

 15. Just what everyone claimed designed loads of feel. Although, give thought to this particular, imagine if anyone extra a little bit written content? I am talking about, MY PARTNER AND I dont would like to tell you the right way to go ones weblog, nonetheless what happens if an individual additional some thing for you to perhaps have individuals interest? As being a video or perhaps your snapshot or perhaps a pair of to get people excited about what exactly youve have got to claim. I think, it will generate the web site become more active somewhat.

 16. Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 17. this was a really quality post. In theory I’d like to write like this also - taking time and real effort to make a good article. Really what I needed. Thanks I have been looking for this sort of info for a long time.

 18. This is excellent! How did you learn this stuff?

 19. I’ve learned so very much on-line in the past many years. The most of my expertise I credit to browsing good blogs and forums like yours. Thank you!

 20. Just would like to state that article is incredible. The readability in your article is just spectacular and i can suppose you are an expert on this field. Well with your permission permit me to grab your feed to keep up to date with incoming article. Thanks a million and be sure to continue the great work.

 21. Thank you - excellent words. I’m going to revisit and read much more in the future.

 22. Definitely, what a magnificent website and illuminating posts, I surely will bookmark your blog.All the Best!

 23. You are a very capable person!

 24. Hey You Hey My bro came across your page by luck on ask while hunting for something totally irrelevant but My bro am very glad that My bro did, You have just captured yourself another subscriber.Would you be interested in exchanging site rollCu Soon

 25. This is an excellent post.

 26. Hi webmaster, commenters and everybody else !!! The blog was absolutely fantastic! Lots of great information and inspiration, both of which we all need!b Keep ‘em coming… you all do such a great job at such Concepts… can’t tell you how much I, for one appreciate all you do!

 27. Nice website, had a good read on the stuff you posted.. Interesting stuff ~ Hopefully more people come by and drop by NORMAL comments. If you know what I mean lol.

 28. It’s arduous to seek out educated folks on this matter, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 29. thx for the song I actually would have paid for it Meghan, AWESOME! I somehow relate it to Californication when they show venice a least it is the feeling I have, strange weird but home

 30. Hi thanks a lot for a perceptive post, I actually found your blog by mistake while looking on Goole for something else closely related, anyhow before i ramble on too much i would just like to state how much I enjoyed your post, I have bookmarked your site and also taken your RSS feed, Once Again thanks for the blog post keep up the good work.

 31. Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 32. Thank you for the great content. I am glad I have taken the time to see this.

 33. Great article, thank you. I signed to your rss feed!

 34. We are a grouping of volunteers and beginning a new strategy in our community. Your internet site offered us with worthwhile data to assist us get started.You have complete an amazing task!

 35. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can help me. Thank you

 36. Great article - Just what I asked to get working this morning

 37. Children love our math online games and many kids play our math online games every single day. Our variety of math games contains classics in addition to new, original, and modern online games.

 38. In That Respect there r surely a lot of details like that to take into consideration

 39. I won’t be reluctant to recommend your blog to any person who needs and wants counselling about this situation.

Rašyti komentarą

Privaloteprisijungti, kad galėtumėte parašyti komentarą.